Legacy RefWorks: Siirto-ohjeet tietokannoista

Tietokanta

Tietokanta: viitteiden muuntaminen tekstimuotoon

Refworks: Filtteri (Import Filter/
Data Source)

Refworks: Tietokanta (Database)

Abi/INFORM (ProQuest)

Valitse viite
» Selected items » Export: to RefWorks

-

-

Academic Search Premier

Ks. Ebsco

-

-

ACM Digital Library

Avaa viite nimekkeestä
» valitse oikean laidan Export Formats -kohdasta BibTex
» klikkaa avautuvan ikkunan oikeasta alakulmasta Download
» tallenna viite koneellesi

Huom! Ei valita ACM- formaattia (ACM Digital Library at eBridge), vaan BibTex, jolloin Database-valikosta voidaan valita: ACM Digital Library (BibTexFormat))

Tai samoin Notepadista kopioituna tekstinä.

BibTeX

ACM Digital Library (BibTeX format)

ADS Astrophysics Data System

Valitse viitteet ja näytön alalaidassa:
» Retrieve the above records in other formats or sort order -valitse Return:  RefWorks format + Load into Refworks
» paina Retrieve selected records
» Export to RefWorks

-

-

Aleksi

Manuaalisesti tallennuslomakkeen avulla. Käytetään esim.  Acta Universitatis Ouluensis-tyyliä.

-

-

America: History and Life

Ks. Ebsco

-

-

Arctic and Antarctic Regions

Ks. Ebsco

-

-

ARTO

Valitse viite / viitteet
» viitteidenhallinta »

Viitelistan muoto:
Valitaan: RefWorks vienti (viitteet suoraan RefWorksiin)

-

-

arXiv e-Print archive

Avaa viite
» References & Citations – NASA ADS

Bibtex entry for this abstract
» kopioi/tallenna viitetiedot

Import BibTeX-Multiple Databases

BibTeX

Multiple Databases

Biological Abstracts

Ks. Ovid

-

-

Blackwell Synergy

Ks. Wiley Interscience / Blackwell

-

-

Cab Abstracts

Ks. Ovid

-

-

Chemical Abstracts: SciFinder Scholar

Valitse viite
» kopioi/tallenna viitetiedot tagged format muodossa

CAS SciFinder

CAplus

CINAHL

Ks. Ebsco

-

-

Current Index to Statistics

Proceedings as: BibTeX

Viitteet kopioidaan ja siirretään tekstinä

BibTeX

Current Index to Statistics

Dawsonera

Avaa viite
» Read Online / 5 Min Preview (Dawsoneran tietokannan kautta, joihin ei käyttöoikeutta). Klikataan pois ne kirjat, joihin ei oikeutta ->
» Export to RefWorks

-

-

Dyabola

Manuaalisesti tallennuslomakkeen avulla.

-

-

Ebrary

Lisää tietokannan asetuksiin (My settings) rasti Show RefWorks buttons -kohtaan.
Viitelistaan viitteiden alapuolelle ilmestyy RefWorks-painike, jonka avulla voit siirtää viitteet suoraan RefWorksiin. Vaihtoehtoisesti voit tuoda viitteet Oulasta.

-

-

Ebsco:
Academic Search Premier  
America: History & Life 
Arctic & Antarctic Regions
Avery Index to Architectural Periodicals
Business Source Complete
CINAHL      
Communication & Mass Media Complete    
EconLit      
Service  
GeoRef      
GreenFILE      
Historical Abstracts      
LISTA - Library, Information Science & Technology Abstracts
MLA Intl Bibliography

HUOM:

EJS: Electronic Journals Service ks. EJS

Valitse viite
» siirrä kansioon (add to folder)
» avaa kansio (folder, folder view)
» valitse export
» valitse Direct Export to RefWorks ja paina save

-

-

ECCO - Eighteenth Century Collections Online

Valitse viite
» siirry Marked items –välilehdelle

Klikkaa Citation Tools- painiketta
» klikkaa Generate a Citation –ikonia

» Export to third party software: valitse RefWorks

 Klikkaa vielä kerran RefWorks- painiketta RefWorks Launched- otsikon alla

-

-

EEBO - Early English Books Online

Valitse viite
» avaa marked list
» Download records
» Select citation format: RefWorks (RIS)
» klikkaa RefWorks-linkkiä

-

-

EJS: Electronic Journal Service (Ebsco)

Aukaise viite
» klikkaa Export to citation manager -painiketta
» tallenna tiedosto koneellesi

RefWorksissa viite tuodaan omaan tietokantaan Import-toiminnon avulla.

RIS format

RIS format

Ellibs

Tuo viitteet Oulasta.

-

-

E-LIS

export to RefWorks (joko viite (viite erilleen klikkaamalla viitettä) tai viitelistan sivu kerrallaan)

-

-

Elsevier Science Direct

Ks. Science Direct

-

-

Emerald Journals

Valitse viite
For selected items » Please select
» Download citation »
Format RefWorks » Direct import
» Download citation data, Submit data to RefWorks

-

-

Eric

Ks. ProQuest

-

-

Fennica

Valitse viite
» viitteiden käsittely: RefWorks-vienti
» näytä/tallenna

-

-

Gale Virtual Reference Library

·         Cambridge Dictionary of Scientists

·         Countries and Their Cultures

·         Encyclopedia of Anthropology

·         Encyclopedia of Human Computer Interaction

·         Encyclopedia of Measurement and Statistics

Valitse viite tai viitteet (Mark)
» Marked Items
» Citation Tools
» Export to third party software: RefWorks, Export

RefWorks Launched:
RefWorks

-

-

Google Books

Mene About this book -kohdasta kirjan tietoihin
» Klikkaa sivun alareunassa Bibliographic information -osiossa kohta EndNote
» Tallenna tiedosto

Endnote View

 Endnote View

Google Scholar

Tarkista ennen hakua Scholar-asetukset:
» Lähdeluetteloiden hallintaohjelmat (Bibliography Manager)
» Valitse Näytä linkit ...hallintaohjelmaan (Show links to import citations into) RefWorks
Hakutuloksessa siirto viite kerrallaan
» Vie ohjelmaan RefWorks -linkki

-

-

GTK:n tietokannat, Fingeo

Kopioidaan viite

Viedään viite tekstinä RefWorksiin.

Valitaan Import Filteriksi University of Oulu ja Database: OULA(Oulu University Library)

University of Oulu

OULA

Helecon
·  CLASSIC & MIX

Valitse viite
» avaa viite
» lisää ostoskoriin
» tallenna viitteet RefWorksiin

-

-

Historical Abstracts

Ks. Ebsco

-

-

IEEE Xplore

Valitse viite/viitteet
» Download Citation
» valitse Citation only tai Citation with Abstract, valitse RefWorks
» Download Citation

-

-

IngentaConnect

Valitse viite / viitteet

Update marked list 
» Export options: plain text
» tallenna tai kopioi viite 

Ingenta

Online Articles

Inspec

Ks. Ovid

-

-

JSTOR

» valitse viite/viitteet 
» Export citations 
» Refworks

(Huomaa mahdollinen Pop-Upin esto, joka täytyy poistaa) 

-

-

Lecture Notes in Computer Science

ks. SpringerLink

-

-

Lisa

ks. ProQuest

-

-

Linguistics + Language

ks. ProQuest

-

-

Citation Tools -työkalun avulla

Econlit

ks. Ebsco

-

-

MathSciNet

» Batch Download: Citations (BibTeX)
» paina Retrieve marked
» valitse ja kopioi

BibTeX

MathSciNet

Medic

Yksittäisen viitteen siirto:
» osoita viitteen perässä näkyvää RefWorks-kuvaketta

Useamman viitteen siirto kerralla:
» valitse viitteet ja ota ne esille "Valitut"-linkistä
» tulostus/tallennusmuoto: RIS (RefWorks, EndNote...)
» saat esille viitteet RIS-muodossa tekstitiedostona
» valitse koko tekstitiedoston sisältö: "Select All" => "Copy"
tai tallenna tekstitiedosto
» RefWorks:ssa valitse toiminto Import
» Import Filter/Data Source = RIS Format,
Database = RIS Format
» Import From Text: liitä kopioimasi sisältö => "Paste"
tai tallentamasi tekstitiedosto: Import From Text File*
* jos tekstitiedostoa tuodessa ääkköset eivät näy oikein, valitse Encoding: "UTF-8"

-

-

Medline (Ovid)

Ks. Ovid

-

-

Melinda

Valitse viite / viitteet
» Kaikki, Valitut tai Tämä sivu
» RefWorks-vienti
» Toteuta

-

MLA International Bibliography

Ks. Ebsco

-

-

Nelli-portaali

Valitse viite (Pikahaku, monihaku)
» koko tietue -näkymä
» paina Refworks -painiketta

-

-

OULA-FINNA

Mene julkaisun tai artikkelin tietoihin.
Klikkaa Vie viite ja Vienti: Refworks. (Valitse RefWorksin legacy-versio.)

tai

Lisää julkaisu tai artikkeli suosikkeihin nasta-kuvakkeesta.
Mene sitten omiin suosikkeihin.
Valitse viitteet.
Klikkaa Vie valitut ja valitse aineistotyypiksi RefWorks. (Valitse RefWorksin legacy-versio.)

-

-

Ovid

·         Biological Abstracts

·         BIOSIS Previews

·         CAB Abstracts

·         FIAF

·         EBM-Reviews (Cochrane)

·         Inspec

·         Medline

·         PsycINFO

Valitse viite
» Osoita tuloslistan yläreunassa näkyvää Export-ikonia
» Valitse Export to -alasvetovalikosta kohta RefWorks ja Select Fields to Display -
   kohdasta vaihtoehto Complete Reference. Osoita lopuksi Export Citation -painiketta.

-

-

Oxford

·         Music Online

Avaa viite
» Cite
» Export Citation
» tallenna tai kopioi viite

RIS Format

Oxford Art Online tai Oxford Music Online

Paperbase

Valitse viitteet ja paina Show selected. Kopioi viitteet.
RefWorksissa viitteet tuodaan Import-toiminnon avulla:
References -> Import -> valitse From text, liitä (paste) kopioidut viittet laatikkoon.

Paperbase

Paperbase

ProQuest-tietokannat

Export/Save

Alasvetovalikosta valitaan RefWorks

(Huom! Mahdollinen PoP-Upin esto)

-

-

PubMed

Valitse viitteet
» Osoita oikean yläreunan Send to -linkkiä ja valitse täältä kohta Citation manager ja osoita Create File-painiketta
» tallenna tiedosto selaimen Save as toiminnolla .nbib-muotoon
» Avaa RefWorks ja valitse References–valikosta Import
» valitse Import Filter –valikoista NLM PubMed ja Database-valikosta PubMed
» osoita Browse ja selaa tiedostosi esille ja osoita Import

TAI

Valitse viitteet
» Valitse vasemman yläreunan Summary -valikosta MEDLINE.
»Valitse ja kopioi teksti avautuvalta sivulta
» Avaa RefWorks ja valitse References–valikosta Import
» valitse From Text
» valitse Import Filter –valikoista NLM PubMed ja Database-valikosta PubMed
» sijoita kopioimasi teksti tekstilaatikkoon ja klikkaa Import

Huom!
Jos olet avannut viitteen PubMed:ssa, yläreunassa näkyy Summary:n tilalla Abstract.

-

-

PsycINFO

ks. ProQuest

-

-

 SAGE research methods

Export citations » Export citation to RefWoks
RefWorksissa:
» Valitse References -> Import
» Valitse filtteriksi RIS Format ja tietokannaksi RIS Format
» hae tallentamasi viite koneeltasi
» Klikkaa Import-kuvaketta

RIS Format 

RIS Format 

Science Direct

Valitse viite
» Export Citations
» Export format: RefWorks Direct Export

-

-

Scopus

Valitse viitteet
» osoita Export-kuvaketta
» Export format: RefWorks direct export. Output: esim. Complete 
» Export

-

-

SpringerLink

 Valitse viite (klikkaamalla)
» Export Citations
» Select Download -> Ref Works (RIS)
» Tallenna viite tai tuo Refworksiin tekstinä
RefWorksissa:
» Valitse References -> Import
» Valitse filtteriksi SpringerLink ja tietokannaksi SpringerLink - Refworks Tagged format
» hae tallentamasi viite koneeltasi
» Klikkaa Import-kuvaketta

 RIS Format

 RIS Format

Web of Science (ISI)

·         Arts and Humanities Citation Index

·         Science Citation Index

·         Social Sciences Citation Index

Valitse viitteet
» Save to RefWorks (Huom! Mahdollinen pop-upin esto)

Wiley Online Library / Blackwell

Valitse viitteet
» Export Citation
» Format: RefWorks
» Submit

-

-